OČE - SIN/HČI
Komu je tabor namenjen?
Tabor je namenjen predvsem očetom in njihovim sinovom in/ali hčeram. Skupaj tako preživita 2-3 kakovostne dni v naravi, odmaknjena od vsakdanjega vrveža, stresa in za odnose precej moteče tehnologije. Tabor je prilagojen in organiziran glede na starostno skupino otrok, in sicer: 6-8 let, 9-11 let in 12-15 let.
Zakaj izbrati tabor?
V sodobni družbi se opaža trend, da se očetje ne posvečajo
toliko vzgoji in učenju svojih otrok. Prezaposlen oče za
svojega sina ali hčer nima ne časa in največkrat niti znanja o
nekaterih temeljnih, najbolj izvornih vidikih bivanja in
preživetja v naravi. Svoje otroke zaupa v prvi vrsti
partnerki, ki ima prevladujočo vlogo pri vzgoji, nato pa
varstvu in vzgoji varušk, učiteljev, trenerjev ali celo “ulici”.
Posledično otroci, svojega očeta ne vidijo več kot avtoriteto
in vzornika, pač pa je v njihovih očeh le še “bankomat”, ki
jih financira.
Namen in vsebina tabora
Namen tabora je, da se oče in sin/hči znajdeta v nekaterih pozabljenih, a človeku najosnovnejših, prirodnih situacijah, kjer se jim (predvsem očetu) najprej predstavi, pojasni in prikaže določene prvinske veščine preživetja v naravi, ki jih nato pod nadzorom inštruktorja oče prenese na sina/hči.
V teku programa se tako soočita z določenimi težavami, lahko tudi strahovi, ki pa jih z usmeritvami inštrukroja na koncu tudi uspešno premagata. Prav ti strahovi in težave dodatno povežejo očeta in otroka, slednji pa tako postane v očeh svojega sina/hčere heroj in vzornik.
dejavnosti
Od nekdanjih in aktualnih vojakov Slovenske vojske, Emila Kopatina in njegove ekipe, se bosta oče in sin/hči naučila izjemno konkretnih in praktičnih veščin, ki so potrebne za soočanje s štirimi najpomembnejšimi izzivi preživetja v naravi – divjini.
orientiranje
zaščita pred nizkimi temperaturami
hidracija s pomočjo naravnih virov
prehranjevanje z naravnimi viri
KDAJ IN KJE?
Tabor preživetja v naravi: oče – sin/hči traja 2 do 3 dni (odvisno od želja in možnosti), običajno konec tedna (petek – nedelja) med majem in septembrom. Poteka v različnih gozdovih po Sloveniji: v Hotedršici, Trebnjem, Beli Krajini,
Kočevskem gozdu.
Izvedba, lokacija in termini so odvisni od števila prijavljenih in vrste skupine. Naključnim, nepovezanim skupinam so namenjeni spodnji, fiksni termini. Zaključenim, zasebnim skupinam najmanj 10 udeležencev pa se lahko termini tudi posebej prilagodijo.
Orientiranje
V naravi se najprej orientiramo (s pomočjo sonca, ure, kompasa, …). Po uvodu v orientiranje sledi krajši orientacijski pohod, kjer se pridobi samozaupanje v orientacijo, hkrati pa se razišče okolico in se spozna z vodnimi viri, užitnimi in uporabnimi rastlinami.
Zaščita pred nizkimi temperaturami
V divjini najhitreje podležemo temperaturam, predvsem nizkim. To se lahko zgodi že v nekaj urah. Zato je naslednja prioriteta ogenj in bivak. Naučimo se, kako priti do ognja (netivo, kurivo, kresilo, …) in kako izdelati uporaben improviziran bivak.
Hidracija s pomočjo naravnih virov
Naslednje pomembno za preživetje je hidracija. Brez vode lahko človek preživi največ nekaj dni, zato je pridobivanje vode iz naravnih virov, filtracija in prekuhavanje ter kuhanje čajev iz zelišč zelo pomembna veščina.
Prehranjevanje z naravnimi viri
Ko imamo pokrite predhodne prioritete, se posvetimo iskanju hrane. Poznavanje užitnih rastlin in plodov ter lovljenje hrane živalskega izvora nam omogoča, da preživimo v naravi tudi več tednov ali mesecev.
PRVI TERMIN
05.-07. maj 2023
DRUGI TERMIN
02.-04. junij 2023
TRETJI TERMIN
21.-23. julij 2023
ČETRTI TERMIN
11.-13. avgust 2023
REZERVIRAJ SVOJO PUSTOLOVŠČINO
03 Dnevni
program 399,00 € / 2 udeleženca
Najmanj 6 udeležencev (3 očetje in 3 sinovi/hčere)
Prihod: petek popoldne
Odhod: nedelja popoldne
Hrana vključena (kar se nabere in ulovi)
Prenočišče v lastnih šotorih udeležencev
02 Dnevni
program 266,00 € / 2 udeleženca
Najmanj 6 udeležencev (3 očetje in 3 sinovi/hčere)
Prihod: sobota dopoldne
Odhod: nedelja popoldne
Hrana vključena (kar se nabere in ulovi)
Prenočišče v lastnih šotorih udeležencev